Svarens fördelning
| Bildkonst | Alla som svarat |
1 | 4.7 | 5.3 |
---|
2 | 25.1 | 33.1 |
---|
3 | 48.0 | 47.7 |
---|
4 | 12.3 | 7.8 |
---|
5 | 8.8 | 5.6 |
Svarsalternativ
- Jag har lite eller mycket lite kunskap om hur IKT kan stöda elevens individuella lärande. Jag använder inte IKT för elevens individuella lärande.
- Jag har en del kunskap om individuellt lärande med IKT, men jag upplever det svårt att hitta lämpliga uppgifter och arbetssätt för mina lektioner.
- Jag tar in i undervisningen individuella uppgifter enligt elevernas behov och preferenser i lärandet med hjälp av informations- och kommunikationsteknik.
- Jag planerar individuella arbetssätt där informations- och kommunikationsteknik utnyttjas för att identifiera och stöda elevens behov, val och preferenser i lärandet.
- Jag planerar individuell undervisning där IKT sporrar eleverna att ta ansvar för sitt eget lärande så att de kan styra lärandet såväl i klassrummet som utanför det.